Jakość SŁUCHANIA – nie być „drogą”

27 stycznia 2021, autor: Krzysztof Osuch SJ

Bóg stwarzający nas na swój obraz i podobieństwo czyni nas glebą żyzną i otwartą na Jego Słowo. To wrogie demoniczne moce dwoją się i troją (im bliżej końca dziejów), by urodzajną glebę ludzkich dusz sprowadzić do poziomu palestyńskiej drogi z przypowieści…

Wrogie człowiekowi zamysły Złego zakładają, że ludzie mają być konsekwentnie sprowadzani z zielonych pastwisk Bożego Objawienia, a kierowani na duchową pustynię!

 Całe rozważanie jest TUTAJ

Komentarze

komentarzy 7 do wpisu “Jakość SŁUCHANIA – nie być „drogą””
 1. efer pisze:

  10 września 2020 r.
  Refleksja : Podstawą życia człowieka, sensem życia ludzkiego jest jego osobista relacja z Bogiem !
  To moje własne doświadczenie i odkrycie !
  21/ 9. 2020 r.
  Transmisja Mszy sw. z Jasnej Góry.
  Komunia duchowa, Panie, powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja !….
  Przychodzą słowa : ” Moje Słowo będzie ci towarzyszyć, będzie z toba w twoim sercu. ” – Jezus
  5/10. 2020 r.
  Notuję słowa : ” Jestem twoim Przyjacielem !”
  – Dziekuję ! I ja jestem Twoją przyjaciółką ,…. choć nie wiem na czym to polega .
  ” Widzisz, przyjaźń z Bogiem jest stałością życia człowieka Prawem Bożym ! ” – Jezus
  6/10. 2020 r. Notuję słowa : ” Pokora jest drogą z/rozumienia spraw Bożych ! ” – Maryja – Msza św z Jasnej Góry .
  1/ 12, 2020 r. Przychodzą słowa : ” To Ja, będąc na twoim miejscu / (mojego ja), będę wprowadzał cię w tą stałość ! ” – Jezus
  22/10 2020 r.
  Notuję słowa : – „Słowa proste mówią o naszej relacji i świat ducha je wypełnia !”
  Światło ! …Zrozumiałam, że nie ilość i ich nadmiar, ale jakość każdego słowa ; słów, które mają
  znaczenie !
  28/1. 2021 r. poranek, po przebudzeniu, ….notuje słowa :
  – ” Pokój tobie, duszo Moja ! Niech w Moim pokoju spocznie twoje serce ! Jesteś między palcami, rąk Moich i twoja obecność jest zawsze ze Mną w Mym ręku .”
  – Dziękuję Panie !
  -” Przemoc zła,… / Złego, szerzy się w świecie, burząc życie duchowe i osłabia wiarę.
  Moja obecność jest wam potrzebna i Moje przyjście by was ocalić ! Ta chwila jest już za progiem.
  – Trwaj w Miłości Mojej !!!….. Ciemność kłamstwa ogarnia świat i gasi światło prawdy Mojej !
  Światło Krzyża zabłyśnie na niebie, aby przywrócić wam wiarę. ….. !
  Wielu powróci do Mnie w radości spotkania Mojeg /ze Mną. Boża miłość rozpali wasze serca
  i przyjmiecie Mnie z radością ! – Trwaj w Miłości Mojej i niech cię nie zwodzi przemoc Złego !
  – Ja jetem światłem ocalenia ! – Jam zwyciężył świat !!!..” – Jezus

 2. Polecam w temacie rozważania:

  Jacek Pleskaczyński SJ
  Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha
  Życie Duchowe
  fragment:
  Nie do przeoczenia są także liczne konsekwencje, na jakie Jezus wskazuje, ostrzegając przed lekkomyślnym zmarnowaniem Jego zasiewu. Zamknięcie uszu na niepowtarzalne znaczenie Słowa wyjdzie na jaw i w swoim czasie zostanie poznane. To dobry moment, by odnieść się do chwili, gdy wobec Boga i wszystkich ludzi oraz aniołów usłyszy każdy z nas: Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! (Mt 25, 34) albo Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! (Mt 25, 41).

  Każdy zatem ma budzić się do odpowiedzialnej czujności; ziarno słowa Bożego może być zagłuszone troskami, powierzchownym życiem, szukaniem przyjemności. Może przez to nie mieć warunków do wzrostu czy wręcz zostać porwane przez diabła, który zabiera słowo z ich serca, żeby nie uwierzyli i nie byli zbawieni (Łk 8, 12). Na pytanie, co decyduje o takim otwarciu słuchającego serca, by nie zagubiło najważniejszego i najcenniejszego kierunku, skąd dochodzi głos zapraszający do wiecznej radości, odpowiedzieć można słowami samego Jezusa: Kto jest z Boga, słów Bożych słucha (J 8, 47). […]

 3. Sabina pisze:

  Gdy Bóg Ojciec sieje Syna, gdy Bóg Ojciec sieje Miłość, przypominam sobie często, że to On jest źródłem a nie ja, że to On jest Siewcą Miłości. Że Miłości nie da się samemu wyprodukować, że wystarczy tylko i aż ją wziąć. Słowo trzeba po prostu brać, brać ciągle i dokładnie tak jak się daje, jak się ofiaruje. A ofiaruje się przecież z największą rozrzutnością, bez miary, zawsze… Gleba nosi w sobie tylko jedną zdolność, zdolność PRZYJMOWANIA. Mogę przyjmować (słuchać Słowa) na wiele sposobów, płytko, od czasu do czasu albo tylko trochę, mogę przyjmować razem z innymi bezwartościowymi rzeczami (chwastami), ale czy warto skoro Jezus pragnie abyśmy owoc obfity przynosili?

 4. Dzięki ludziom wiernym Bogu piekło Auschwitz nie zdeptało całości ludzkiej godności. Wystawa Stanisława Markowskiego w Brukseli
  Data publikacji: 2016-01-25 09:00
  Data aktualizacji: 2016-01-26 13:19:00
  Dzięki ludziom wiernym Bogu piekło Auschwitz nie zdeptało całości ludzkiej godności. Wystawa Stanisława Markowskiego w Brukseli

  W niezwykle prestiżowym i godnym miejscu w Parlamencie Europejskim w Brukseli, we wtorek, 26 stycznia, o godzinie 18 uroczyście otwarta zostanie wystawa krakowskiego artysty, Stanisława Markowskiego, pt. Auschwitz. „Między piekłem a niebem. Święty Maksymilian w twórczości Mariana Kołodzieja”. Zarówno przykład świętego franciszkanina, jak i artysty Mariana Kołodzieja dowodzi, że mimo zamiarów nazistów ludzkość nie została w pełni obdarta z godności. Miała wspaniałych obrońców – przekonuje w rozmowie z PCh24.pl Markowski. Chcę, by wystawa była pewnym wstrząsem także dla Niemców, szkalujących dzisiaj Polskę – dodaje twórca.

  WARTO przeczytać CAŁY artykuł

 5. Może parę osób naprowadzę… ZNAKOMITE i ważne:

  Kim jesteśmy, skąd przychodzimy? – prof. Andrzej Nowak

 6. Bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki w homilii wskazywał na rolę Słowa Bożego w życiu człowieka. – Gdzie jest Słowo Boże w naszym życiu, jak jest traktowany egzemplarz Pisma Świętego, w czym wyraża się nasz szacunek do Boga, Słowa Bożego? Gdzie w naszym domu położyliśmy nasz egzemplarz Pisma Świętego? Czy jest wśród takich książek, które uważamy za najpiękniejsze, okazałe, wartościowe, albumowe wydania czy może jest wśród takich książek, które ciągle wyjmuje się z półki, a może raczej gdzieś na dolnej półce, w drugim rzędzie, wśród książek, których nie wyrzuciliśmy, ale od dawna ich nie używamy? – wymieniał bp Pindel.
  Zachęcał do czytania Pisma Świętego.
  Najważniejsze jest to, żeby wciąż czytać Pismo Święte tak, jak potrafimy. Niektórzy do końca życia czytają tę księgę samotnie, zwłaszcza starsi ludzie, mają ten egzemplarz na stoliku obok łóżka. Średnie pokolenie i młodsi nieraz mają tam, gdzie pracują – na biurku, na stole. Jedni czytają sami, a inni szukają kręgu ludzi, którzy wspólnie pochylają się nad Pismem Świętym – (…)
  Po Biblię trzeba sięgać jak najczęściej.
  Czy chcemy czytać systematycznie raz w tygodniu 15 minut, a może nas stać na to, żeby w sobotę i niedzielę, a może spróbujemy codziennie, jeżeli czas tylko pozwoli otworzyć i czytać kolejny fragment. Pewnie, dobrze byłoby zacząć od Ewangelii, bo to jest poznawanie samego Jezusa. Pewnie trzeba byłoby przeczytać dwa lub trzy razy same Ewangelie, aby poznać to, co jest najważniejsze w całym Słowie, które jest skierowane od Boga do nas. Pewnie po lekturze całego Nowego Testamentu sięgniemy do ksiąg Starego Testamentu i wtedy będzie nam łatwiej – zachęcał hierarcha.

 7. Ewa pisze:

  Temat słuchania często ostatnio powraca w moim życiu. Okazuje się,że wcale nie jest łatwo tak słuchać, aby usłyszeć..słuchamy tak wielu słów, ale ile z nich i jakie -tak naprawdę słyszymy. Jezus w Ewangeliach często mówi o słuchaniu..
  „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha. I mówił im: Uważajcie na to, czego słuchacie.”
  Mk 4,23-24
  O słuchaniu Jezus mówi też do Gabrieli Bossis w „ON i ja” :
  „Aby usłyszeć, trzeba słuchać. Słuchaj”

  I jeszcze Ojciec Święty Franciszek w Evangelii Gaudium też mówi o słuchaniu:
  „Wyjść ku innym, aby dotrzeć do ludzkich peryferii, nie znaczy biec do świata bez kierunku i bez sensu.
  Często lepiej zwolnić kroku, porzucić niepokój, aby spojrzeć w oczy i słuchać,
  albo odłożyć pilne sprawy, aby towarzyszyć człowiekowi, który pozostał na skraju drogi. EG46

  Jak słucham Jezusa i jak słucham człowieka w mojej codzienności?
  Czy naprawdę staram się wysłuchać i usłyszeć tak do głębi…Jezusa i drugiego człowieka?
  Jaką jestem glebą?!