Mówmy głośno o Życiu! I życzenia

4 kwietnia 2021, autor: Krzysztof Osuch SJ

Świąteczne ŻYCZENIA? – Tak, jak najbardziej. Najchętniej powiążę je z moim krótkim rozważaniem z świątecznego tygodnika „Niedziela”: „Mówmy głośno o Życiu!”

Obyśmy za sprawą intensywnych s p o t k a ń z Jezusem Zmartwychwstałem – w najbliższych 50-ciu dniach – znów głośno mówili o ŻYCIU – o RADOŚCI – o POKOJU – o zagwarantowanej nam WIECZNEJ PRZYSZŁOŚCI… A coraz c i s z e j – o pandemii, statystykach śmierci, lękach, braku perspektyw… Obyśmy wbrew naporowi zła stawali się heroicznymi świadkami CHRYSTUSA zwyciężającego śmierć, grzech i szatana, i wszelkie lęki! Jest to wciąż możliwe, ale trzeba się z NIM spotykać + na modlitwie + w Eucharystii, której głód oby w nas wzrastał odwrotnie proporcjonalnie do utrudnień.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Wszystkim Osobom, które składały mi życzenia i zapewniały o modlitwie w Wielki Czwartek i z okazji Wielkanocy. Odwzajemniam i życzenia, i modlitewną pamięć, zwłaszcza w Eucharystii.

Mówmy głośno o Życiu!

„Ty głośno rzekłeś: żyć.

I cicho – umierać.

Nieustannie powtarzałeś: być, być, być”.

Tak, obrazowo i dobitnie, Rainer Maria Rilke wyraził istotę chrześcijańskiej nadziei. Łaska Wielkanocy sprawia, że o śmierci (mimo epidemii) mówimy ciszej, zaś o życiu – znów głośniej! Myślimy też o zalęknionych – pragniemy, by nikt nie pozostawał w zwątpieniu, smutku czy rozpaczy. Przecież Boży Syn całym swoim życiem – zwłaszcza w dniach Paschy – zapewnia i przekonuje, że każda ludzka osoba została powołana do wieczności. Zmartwychwstały Pan i Duch Święty serdecznie szepczą nam do ucha: „być, być, być”. Ktoś powie: to poezja; ot wzniosłe, ale daremne pragnienie. Otóż nie – to konkret wywiedziony z wydarzeń i zbawczych faktów utrwalonych w Biblii, od Księgi Rodzaju po Apokalipsę. Takimi wydarzeniami i osobiście doświadczonym wybawieniem od lęku przed śmiercią, grzechem i szatanem były wszystkie spotkania uczniów ze zmartwychwstałym Panem. Mimo oporów i dającej do myślenia trudności w rozpoznaniu Zmartwychwstałego dali Mu się przekonać i porwać!

Zapłakana Maria Magdalena jakiś czas nie rozpoznaje Mistrza, choć Go słyszy i na Niego patrzy. Dwaj uczniowie idący do Emaus nie okazali się lepsi. Choć w długim marszu dołączył do nich Zmartwychwstały, to rozpoznali Go dopiero w gospodzie przy łamaniu chleba. Parę tygodni później podobnej niemocy doświadczyło siedmiu Apostołów (por. J 21, 1-7), którzy wrócili do Galilei. Nocą wybrali się łowić ryby. O świcie „Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus”, choć zagadnął do nich serdecznie: „Dzieci, macie coś do jedzenia?”. Odpowiedzieli Mu: „Nie”. Poradził im: „Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie”. Efekt był znakomity: „Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć”. Dopiero w tym momencie jeden z uczniów doznał olśnienia: „Powiedział do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: To jest Pan!”.

Mimo początkowej trudności cała przywołana dziesiątka doświadczyła intensywnych spotkań z Jezusem – Zwycięzcą trzech wielkich wrogów człowieka. Wszyscy musieli wpierw pobrać pierwszą lekcję oswajania się z nowym rodzajem obecności Zbawiciela. Po wsze czasy najważniejsze jest jednak to, że tamte spotkania ze Zwycięzcą śmierci nieodwołalnie zapoczątkowały nowy rodzaj życia osób i wspólnot. Od Zmartwychwstania i jego świadków zaczęła się i cały czas trwa nowa era w ludzkich dziejach.

Dzisiaj to my ponawiamy owocne spotkania z Panem życia i śmierci. Na różne sposoby, zwłaszcza uczestnicząc w Eucharystii, poznajemy i uwewnętrzniamy „motywy życia i nadziei”. Mimo agresywnego w słowach i czynach naporu absurdalnych ideologii i „cywilizacji śmierci” szczęśliwie czujemy się zwycięskimi sługami Życia i Miłości. Dzięki Chrystusowi Panu! Zatem – jak trzej młodzieńcy w ognistym piecu – śpiewajmy radosne Alleluja!

O. Krzysztof Osuch, jezuitaRozważanie (homilia) opublikowana w: Niedziela Ogólnopolska 14/2021.

Zapraszam pod link: www.niedziela.pl/artykul/152946/nd/Mowmy-glosno-o-Zyciu

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby
Kategoria: Bez kategorii

Komentarze

Jedna odpowiedź do wpisu “Mówmy głośno o Życiu! I życzenia”
 1. efer pisze:

  Mówmy głośno o Życiu !
  2 / 4. 2021 r.
  ” Wiesz, że zmartwychwstałem i jestem żyjący, aby was wspierać i umacniać ! ” – Jezus
  Wieczór: transmisja Drogi Krzyżowej z Placu św. Piotra w Rzymie !
  ” Wasza droga krzyżowa jest pod moją ręką. Odbyłem moją, aby was umacniać na waszych drogach Moje Zmartwychwstanie, ….jest światłem dla was, ……..
  celem widocznej chwały, …….. – nadzieją waszego zmartwychwstania !”
  – Wielki Piątek dziś, Jezu !
  ” On był, teraz jest pamiątką Mojej Miłości. – Upamiętnia Miłość Boga do człowieka,
  objawioną w Mojej męce ! ”
  Boże, ufać Tobie to nasz przywilej, bo Ty nas nigdy nie opuścisz !
  -” Jestem Bogiem wiernym, zawsze kochającym, miłością wieczną Serca Mojego ! „- Jezus
  4/ 4. 2021 r.
  Msza św. u sióstr karmelitanek w Glumslöv.
  ” Raduj się obecnością Moją w twoim życiu. Nie rezygnuj z życia ! ” – Jezus
  Boże, ja nie umiem cierpieć ?! ……
  ” Ty, cierpisz nie wiedząc o tym.” – Jezus
  5/ 4. 2021 r. msza św. w Glumslöv
  ” Tyś jest dzieckiem Moim / w Jezusie ! ” – Bóg Ojciec
  – Dziś mogłam doświadczyć szczególnej bliskości Boga Ojca, w modlitwie Ojcze nasz, której nas nauczył Jezus i bliskość Jezusa w przyjętej komunii !

  Życzenia Świąteczne !
  Radosnego Alleluja , Świąt Wielkanocnych !
  i Umocnienia Bożego od Zmartwychwstałego Pana w posłudze kapłańskiej !
  – wdzięczna EF.