KS. PROF. T. GUZ: KOŚCIÓŁ JEST ATAKOWANY M.IN. DLATEGO, ŻE POSIADA ŚWIĘTY SKARB SAKRAMENTÓW, KTÓRE SĄ REALNĄ OBECNOŚCIĄ BOGA W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEGO

12 stycznia 2019, autor: Krzysztof Osuch SJ

Ksiądz Profesor ujmuje rzeczy fundamentalnie i precyzyjnie. Warto przeczytać i mieć jaśniejsze postrzeganie DUCHÓW – Boga i duchy upadłe – które na nas oddziałują. Bardzo realnie. Przez całe spectrum środków, mediów…  

fot. tv trwam

/ 

Kościół posiada święty skarb sakramentów. A co to jest sakrament? Sakrament to realna obecność Boga w Trójcy Świętej Jedynego. (…) Dlatego i kapłan będzie atakowany, bo on jest przecież szafarzem sakramentów świętych. (…) Uderzenie dzisiaj w duchowieństwo (…) jest uderzeniem w pozycję sakramentów świętych, żeby broń Boże współczesny człowiek nie trwał w rzeczywistości Bożej – mówił w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja ks. prof. Tadeusz Guz, filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych oraz nauczyciel akademicki KUL.

Aby zrozumieć zjawisko współczesnych ataków na Kościół, należy zdać sobie sprawę z wielkości napięcia pomiędzy Bogiem a szatanem, który chciał zabić Boga – wyjaśnił ks. prof. Tadeusz Guz.

Wielu katolików – nie wyłączając osób konsekrowanych – nie zdaje sobie tak właściwie do końca sprawy z rozmiaru tego napięcia, które istnieje pomiędzy dobrym Bogiem, a tym upadłym duchem światłości, aniołem światłości. (…) Upadek szatana jest tym pierwszym zamachem na Boga, którego celem było zabić Boga. Ale co więcej – warto to w tym kontekście wyartykułować, żeby zrozumieć to, co się dzisiaj dzieje – szatan w tym pierwotnym buncie wpisał także i zabicie samego siebie. Dopiero wtedy, jak będziemy mieć taką strukturę rozumienia zła, to wtedy dopiero zrozumiemy właściwie jak na dłoni to, co się dzisiaj na co dzień dzieje – tłumaczył filozof.

Nauczyciel akademicki KUL podkreślił, że szatan jest istotą, która pogardziwszy Bogiem, pozostawiła sobie jedyną opcję, którą jest śmierć.

– Czyli wykorzystać wszystko: wykorzystać upadły anielski intelekt, wykorzystać byłą anielską pamięć, a obecnie szatańską, wykorzystać totalnie zdeprawowaną wolną wolę byłego anioła, a dzisiaj szatana i całe istnienie szatana do tego, żeby forsować w każdym wymiarze intelektualnym, moralnym i w każdej formie działalności we wszechświecie strategię śmierci. To jest ta stawka, o którą chodzi. Tak jak Pan Bóg jest odwiecznym życiem i wszystko, co czyni Bóg, wszystko, do czego On nas inspiruje (…) to wszystko służy życiu, daje życie. Szatan jest negatorem życia, buty, prawdy, dobra, piękna, prawa – akcentował gość „Rozmów niedokończonych”.

Pytanie o Boga stało się obecnie kwestią drugorzędną, co ma związek z tym, iż przed ostatnich pięć wieków powstało wiele nurtów ideologicznych, które atakowały Boga – wskazał teolog.

– Właściwie tak, jak w ostatnich pięciu wiekach, począwszy od XVI wieku, zaatakowano Boga, to nikt z innych bytowości nie został tak zaatakowany w ostatnich pięciu wiekach, ale na kartach najważniejszych ideologów świata. W XVI czy XVII wieku byli brytyjscy empiryści. Później pojawiają się prekursorzy rewolucji francuskiej. Później pojawiają się Karol Marks, Fryderyk Engels i rewolucja solcjalistyczo-komunistyczna. Później pojawiają się i jeszcze dołączają inni: egzystencjaliści, tzw. ateiści, panteiści – bardzo różni reprezentanci różnych ruchów ideologicznych – zaznaczył kapłan.

Ks. prof. Tadeusz Guz powiedział, że „trzeba przyznać obiektywnie, iż dalece atak na Boga w świadomości współczesnych pokoleń powiódł się”.

To oznacza, że Bóg np. w nauce akademickiej, poza tymi resztkami fakultetów teologicznych, które  – o ile nam wiadomo – wymierają, jest wielkim nieobecnym, a jeżeli się pojawia, to po to, żeby Go totalnie odrzucić, skrytykować, sponiewierać Go. Co to oznacza dla wnętrza Kościoła? Przecież nasza katolicka teologia, jeżeli bierzemy ją w sensie, w jakim ona się pojawia dzisiaj w przestrzeni całego Kościoła powszechnego, ale mam na myśli tylko wszystkie wydziały teologii katolickiej – to co można powiedzieć, co wydaje mi się stosowne i zgodne z prawdą – takie jest zawirowanie co do pojęcia Pana Boga nawet w szeroko pojętej teologii katolickiej, że właściwie mamy wszystkie te nurty ideologiczne reprezentowane – wyjaśnił nauczyciel akademicki KUL.

Ataki na Kościół są spowodowane m.in. tym, że udziela on sakramentów świętych, w których mieszka żywy Bóg. Atak na duchownych to uderzenie w pozycję sakramentów świętych, aby człowiek nie podtrzymywał w ten sposób swojej przyjaźni z Bogiem – ocenił gość „Rozmów niedokończonych”.

– Kościół posiada święty skarb sakramentów. A co to jest sakrament? Sakrament to realna obecność Boga w Trójcy Świętej jedynego. Następny wymiar zmagań o Kościół to jest zmaganie z Kościołem, w którym mieszka żywy Bóg. Przecież nigdzie indziej nie mieszka żywy Bóg w tak doskonały sposób, jak właśnie na sposób sakramentu. Dlatego i kapłan będzie atakowany. Dlaczego? Bo on jest przecież szafarzem sakramentów świętych. Nie byłoby sakramentu świętego bez konsekrowanego kapłana i biskupa jako następcy apostołów. Zatem uderzenie dzisiaj w duchowieństwo – po uderzeniu w Boga, po wielkim zamachu na Boga, który jest w dalszym ciągu i permanentnie przeprowadzany – jest uderzeniem w pozycję sakramentów świętych, żeby broń Boże współczesny człowiek nie trwał w rzeczywistości Bożej, bo przecież przyjaźń z Bogiem najcudowniej wyraża się w życiu sakramentalnym – podkreślił filozof.

za: http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-ks-prof-t-guz-kosciol-jest-atakowany-m-in-dlatego-ze-posiada-swiety-skarb-sakramentow-ktore-sa-realna-obecnoscia-boga-w-trojcy-swietej-jedynego/

Komentowanie wyłączone.