Ja CZŁOWIEK – radykalne pytanie o SENS (mp3)

21 września 2016, autor: Krzysztof Osuch SJ

Tytuł rozważania i obraz (CZŁOWIEK zestawiony z ogromem … drzewa) oraz samo imię autora świętej Księgi (Kohelet) – jak nas nastrajają? OPTYMISTYCZNIE czy PESYMISTYCZNIE? Oto jest pytanie – nierzadko banalizowane i odsyłane na szary koniec życia, cywilizacji. A byłoby lepiej szukać odpowiedzi wcześniej…

Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami – wszystko marność. Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy. Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi. Ku południowi ciągnąc i ku północy wracając, kolistą drogą wieje wiatr i znowu wraca na drogę swojego krążenia. Wszystkie rzeki płyną do morza, a morze wcale nie wzbiera; do miejsca, do którego rzeki płyną, zdążają one bezustannie. Mówienie jest wysiłkiem: nie zdoła człowiek wyrazić wszystkiego słowami. Nie nasyci się oko patrzeniem ani ucho napełni słuchaniem. To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem. Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: Patrz, to coś nowego – to już to było w czasach, które były przed nami. Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem (Koh 1,2-11).

Kohelet mówi o losie człowieka w sposób szczery i zniuansowany. W końcu też, zapewne w blasku nadchodzącego Światła, jakim okaże się Jezus Chrystus, mówi o PIĘKNIE Bożego dzieła. Kohelet (mimo ostrego widzenia przytłaczających aspektów naszego żywota) stwierdza pogodnie, optymistycznie i radośnie: BÓG „uczynił wszystko pięknie w swoim czasie, dał im [ludziom] nawet wyobrażenie o dziejach świata, tak jednak, że nie pojmie człowiek dzieł, jakich Bóg dokonuje od początku aż do końca” (Koh 3,11).

Zapraszam do posłuchania 25 minutowego rozważania.

 

Źródło: Ja CZŁOWIEK – radykalne pytanie o SENS (mp3) « Krzysztof OSUCH, SJ – Szukać i znajdować Boga we wszystkim

Komentarze

komentarze 2 do wpisu “Ja CZŁOWIEK – radykalne pytanie o SENS (mp3)”
 1. Zofia pisze:

  Dziękuje Ojcu za zestawienie tych dwu wiadomości. To zestawienie wzbudza potężną refleksję.

  W którymś z ostatnich orędzi Matka Najświętsza powiedziała, że doświadczając obu: radości i cierpienia, dusze nasze żyją intensywniej..

  „Módlcie się, módlcie się, modlitwa wyjedna wam wszystko. Przez modlitwę możecie uzyskać wszystko” Medugorje 25.10. 1983

 2. Zestawiam 2 wiadomości:

  Nieudany zamach na Humanae vitae, katoliccy uczeni ją popierają

  Organizacja Narodów Zjednoczonych – AP
  21/09/2016 13:30

  Ponad pięciuset katolickich intelektualistów podpisało się pod deklaracją potwierdzającą aktualność nauczania Kościoła na temat ludzkiej płciowości, małżeństwa i antykoncepcji. Początkowo miała to być jedynie skromna reakcja na odezwę ultraliberalnej grupy katolików, którzy na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwali biskupów do zmiany kościelnego nauczania na temat antykoncepcji. Ostatecznie incydent ten stał się okazją, by pokazać, że w katolickim środowisku akademickim encyklika „Humanae vitae” cieszy się silnym poparciem. Pod deklaracją podpisał się między innymi teolog domu papieskiego o. Wojciech Giertych OP, rektor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki John H. Garvey, a także znany amerykański pisarz i publicysta George Weigel.

  W deklaracji przypomniano, że nauczanie Pawła VI można uzasadnić zarówno racjonalnie, jak i argumentami z Pisma Świętego. Respektuje ono prawdziwą godność osoby ludzkiej i wskazuje drogę do szczęścia. Co więcej, w ciągu minionych 40 lat okazało się, że „Humanae Vitae” to dokument profetyczny, wskazywał bowiem na krzywdy i patologie, które będą konsekwencją wzmożonego stosowania antykoncepcji. Chodzi tu zwłaszcza o plagę relacji pozamałżeńskich, nieplanowane ciąże, aborcje, rodziny niepełne, konkubinaty, rozwody, ubóstwo, wykorzystywanie kobiet, zmniejszenie liczby małżeństw i kryzys demograficzny.

  Katoliccy intelektualiści podkreślają też, że nauczanie „Humanae vitae” zostało potwierdzone przez wszystkich kolejnych Papieży, z Franciszkiem włącznie. Przypomniano też wkład św. Jana Pawła II na tym polu, zwłaszcza poprzez jego teologię ciała. Wskazano na działalność wielu ośrodków duszpasterskich i naukowych, które od tej pory pomagają wierzącym małżonkom żyć zgodnie z naturą i z wolą Stwórcy. Naturalne planowanie rodziny wzmacnia bowiem małżeństwa i rodziny, zbliżając je do Boga.

  kb/ rv, cna, cns

  Francja: rząd będzie walczyć z obrońcami życia

  Francja: rząd będzie walczyć z obrońcami życia – AFP
  21/09/2016 15:02

  Francuski rząd przygotowuje nowe formy walki z obrońcami życia. Zostaną one ogłoszone 28 września, w Światowy Dzień Prawa do Aborcji.

  Minister ds. rodziny, dziecka i praw kobiet Laurence Rossignol już teraz zapowiada, że władze zamierzają doprowadzić do zamknięcia antyaborcyjnych stron internetowych, które ich zdaniem podają fałszywe informacje, starają się odwieść kobiety od aborcji i wprowadzają je w błąd. Rząd chce, aby było to traktowane jako przestępstwo. Przewiduje też kary do 30 tys. euro i dwóch lat pozbawienia wolności. W wywiadzie dla Radia France Info Rossignol z ubolewaniem przyznaje, że przeciwnicy aborcji wciąż jeszcze nie złożyli broni, choć od legalizacji usuwania ciąży minęło już we Francji 40 lat.

  kb/ rv, france info