ZAUFAĆ Bogu jak MARYJA, a nie Achaz! (mp3)

4 kwietnia 2016, autor: Krzysztof Osuch SJ

Rozważanie do odsłuchania (24 min.). Znaczna część (ok. 17 min.) poświęcona jest Achazowi, który jedynie pozoruje dialog z Bogiem, a tak naprawdę nie ufa Mu i woli polegać na politycznych kalkulacjach i układach. Całkiem inaczej postępuje MARYJA – pełna pokory i zaufania wobec Bożego zaproszenia do poczęcia i porodzenia Syna, któremu nada imię Jezus… 

„Pan przemówił do Achaza tymi słowami: Proś dla siebie o znak od Pana, Boga twego, czy to głęboko w Szeolu, czy to wysoko w górze! Lecz Achaz odpowiedział: Nie będę prosił i nie będę wystawiał Pana na próbę. Wtedy rzekł [Izajasz]: Słuchajcie więc, domu Dawidowy: Czyż mało wam naprzykrzać się ludziom, iż naprzykrzacie się także mojemu Bogu? Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Iz 7,10-14).

Grota Zwiastowania

ZAUFAĆ Bogu jak MARYJA, a nie Achaz! (mp3)

 • Po kliknięciu na powyższy link↑ trzeba chwilę zaczekać na załadowanie odtwarzacza z rozważaniem!
 • To samo rozważanie na Chomikuj

(Ps 40,7-11)

REFREN: Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolęNie chciałeś ofiary krwawej ani płodów ziemi,
lecz otwarłeś mi uszy;
nie żądałeś całopalenia i ofiary za grzechy.
Wtedy powiedziałem: „Oto przychodzę.W zwoju księgi jest o mnie napisane:
Radością jest dla mnie pełnić Twoją wolę, mój Boże,
a Twoje prawo mieszka w moim sercu”.
Głosiłem Twą sprawiedliwość w wielkim zgromadzeniu
i nie powściągałem warg moich, o czym Ty wiesz, Panie.

Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
głosiłem Twoją wierność i pomoc.
Nie taiłem Twojej łaski ani Twojej wierności
przed wielkim zgromadzeniem.

(Hbr 10,4-10)
Niemożliwe jest bowiem, aby krew cielców i kozłów usuwała grzechy. Przeto przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało; całopalenia i ofiary za grzech nie podobały się Tobie. Wtedy rzekłem: Oto idę – w zwoju księgi napisano o Mnie – abym spełniał wolę Twoją, Boże. Wyżej powiedział: ofiar, darów, całopaleń i ofiar za grzech nie chciałeś i nie podobały się Tobie, choć składa się je na podstawie Prawa. Następnie powiedział: Oto idę, abym spełniał wolę Twoją. Usuwa jedną [ofiarę], aby ustanowić inną. Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.

 

(Łk 1,26-38)
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.

Komentarze

komentarze 3 do wpisu “ZAUFAĆ Bogu jak MARYJA, a nie Achaz! (mp3)”
 1. Maryla Jagoda pisze:

  Na to rzekła Maryja: Oto ja Służebnica Pańska – niech mi się stanie..

  i odtąd –

  „Maryja wstrzymuje Syna,
  aby nie karał
  Wstrzymuje sztana,
  aby nie szkodził
  cnoty wstrzymuje,
  by nie uleciały
  zasługi,
  by nie zginęły,
  łaski,
  by nie minęły.

  Maryja sprawia, że dusza żyje wciąż dla Jezusa
  Chrystusa –
  a Jezus Chrystusa w niej – ( św. Bernard)

  św. Bernard

 2. Jeśli ktoś ma niedosyt w temacie: ZAUFANIE – NIEUFNOŚĆ, to może sięgnąć po to rozważanie:

  K. Osuch SJ, NIEUFNOŚĆ – wciągnięci w tryby destrukcji (mp3)

  http://osuch.sj.deon.pl/2013/03/18/k-osuch-sj-nieufnosc-wciagnieci-w-tryby-destrukcji-mp3/