K. Osuch SJ, Grzech Adama i Ewy – jak się to stało, Rdz 3 (mp3)

15 marca 2013, autor: Krzysztof Osuch SJ

Jesteśmy świadkami ważnych i wielkich wydarzeń w Kościele. Przypatrujemy się pierwszym gestom papieża Franciszka… Nasłuchujemy, jakie kładzie akcenty… Te wybrzmią w formie bardziej usystematyzowanej zapewne 19 marca, w czasie Inauguracji pontyfikatu. Można się spodziewać, że Papież ukształtowany w szkole „Ćwiczeń duchownych” św. Ignacego Loyoli, będzie bardziej „rozpoznawalny”  (i rozumiany) przez tych spośród nas, którzy drogę Ćwiczeń też przeszli i poprzez nie – poprzez Chrystusa z czterech Tygodni – patrzą na swoje życie, na historię, na toczącą się walkę duchową w świecie…

– To powiedziawszy, podejmijmy kolejne rozważanie z pierwszego Tygodnia Ćwiczeń… Kto nie nadąża (na bieżąco), może podjąć rozważanie w dogodnym czasie. Mam też nadzieję, że znajdą się osoby, które poprzez te rozważania odnajdą drogę do któregoś z jezuickich domów rekolekcyjnych (oczywiście, najlepiej w … Częstochowie), by tam – w optymalnych warunkach – doświadczyć dobrodziejstwa Ćwiczeń. Ich autor, św. Ignacy Loyola „promował” je w sposób, jak zawsze zwięzły i intrygujący: „Ćwiczenia duchowne są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać, i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść”.

Grzech Adama i Ewy – jak się to stało, Rdz 3 (mp3)

https://dl.dropbox.com/u/65133036/mp3/1tydz_Cz-Dz/10.%20Grzech%20Adama%20i%20Ewy%20-%20jak%20si%C4%99%20to%20sta%C5%82o.mp3

Uwaga techniczna: 1. kliknąć na powyższy↑ link; 2. pojawi się na końcu linka słowo [Download]; 3. znów kliknąć na to słowo Download; 4. otworzy się strona do odsłuchania, 5. z możliwością zapisania strony (pliku dźwiękowego) na swoim komputerze.

************************************************************************************************************

[Uwaga:] Dotychczasowe rozważania w mp3 (ich spis i linki) można znaleźć w dwóch miejscach:  na tej stronie: http://osuch.sj.deon.pl/moje-mp3/    a także w tym wpisie: http://osuch.sj.deon.pl/2013/02/22/k-osuch-sj-rekolekcje-zaufaj-bogu-niebo-albo-pieklo-nawrocenie-mp3/

Rodzaju 3:1  A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?
2  Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy,
3  tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli.
4  Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie!
5  Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło.
6  Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł.
7  A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.
8  Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu.
9  Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: Gdzie jesteś?
10  On odpowiedział: Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się.
11  Rzekł Bóg: Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?
12  Mężczyzna odpowiedział: Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem.
13  Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: Dlaczego to uczyniłaś? Niewiasta odpowiedziała: Wąż mnie zwiódł i zjadłam.
14  Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
15  Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.
16  Do niewiasty powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą.
17  Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść – przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.
18  Cierń i oset będzie ci ona rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli.
19  W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!
20  Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.
21  Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich.
22  Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki.
23  Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty.
24  Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia.

Komentarze

komentarze 2 do wpisu “K. Osuch SJ, Grzech Adama i Ewy – jak się to stało, Rdz 3 (mp3)”
  1. Sylwia pyta zapewne o ten fragment z Księgi Rodzaju: 15 Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.
    Ta natchniona wypowiedź jest proroctwem, które zapowiada Maryję – Matkę Jezusa, a także samego Jezusa! Bóg w potomku Nowej Ewy (Maryi) odniesie pełne zwycięstwo nad wężem-szatanem; o tym mówi wyrażenie:ono zmiażdży ci głowę! Zwycięski Jezus też dozna uszczerbku: a ty zmiażdżysz mu piętę Śmierć Jezusa na Krzyżu to coś więcej niż „zmiażdżona pięta”… Ale koniec końców ZMARTWYCHWSTANIE Jezusa jest ostatecznym pokonaniem szatana i jego dzieła, jakim jest śmierć…

  2. Sylwia pisze:

    Nie rozumiem nr 15.
    Ktos wytłumaczy?