Modlitwa za ofiary handlu ludźmi – 8 II 2016!
4 lutego 2016, autor: Krzysztof Osuch SJModlitwa za ofiary handlu ludźmi – 8 II 2016 – dołącz i Ty!
Źródło: Modlitwa za ofiary handlu ludźmi – 8 II 2016 – Świetny spot
Najpierw dotarł do mnie poniższy tekst – ZAPROSZENIE do modlitwy, a później powyższy filmik:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MODLITWY I REFLEKSJI NA TEMAT WALKI Z HANDLEM LUDŹMI
Zamieńmy NOC w MOC MIŁOSIERDZIA!
Bezużyteczne jest otwieranie wszystkich drzwi świętych we wszystkich bazylikach świata, jeśli drzwi naszego serca są zamknięte. (Papież Franciszek)
8 lutego, w dniu wspomnienia św. Bakhity, mamy konkretną okazję otworzyć szeroko serca
i wyrazić naszą solidarność z tymi wszystkimi, których świat i jego żądze uczynili współczesnymi niewolnikami.
Handel ludźmi jest plagą naszych czasów, zbrodnią, wobec której nie możemy pozostawać obojętni. Szacuje się, że w świecie żyje 27 mln kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy są zmuszani do pracy w niewolniczych warunkach, są wykorzystywani seksualnie, przymusza się ich do żebractwa, pozbawia organów.
Papież Franciszek ubiegłego roku ogłosił liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, niewolnicy
z Sudanu, Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia z jeszcze większą gorliwością podejmijmy modlitwę za ofiary handlu ludźmi, szukajmy sposobów jak przeciwdziałać temu zjawisku i jak pomóc pokrzywdzonym. Zapewne nieraz dręczy nas pytanie, co możemy zrobić? Jak przeciwdziałać? Ogarnia nas bezsilność wobec rozmiaru tego zła. Nie czekając na rzeczy wielkie, uczyńmy prosty gest i
Zamieńmy NOC w MOC MIŁOSIERDZIA!
Odmówmy koronkę do Miłosierdzia Bożego o 3:00 godzinie w nocy
i przyzywajmy miłosierdzia dla ofiar handlu ludźmi i sprawców ich cierpienia.
Dlaczego 3. godzina w nocy? Pod osłoną nocy dokonuje się wiele zła, wyzysku, upokorzeń, których doświadczają ofiary handlu ludźmi. Nocą płyną łzy wstydu, udręczenia, bezsilności, łzy tęsknoty za utraconą wolnością. W nocy toczy się zmaganie i duchowa walka z mocami ciemności. Ale wierzymy, że świat i wszelka władza i moc należą do Boga! Dlatego o tej nocnej porze wstańmy i podejmijmy modlitwę, aby w życiu wszystkich zniewolonych objawiła się moc miłosierdzia Boga.
Dlaczego Koronka do Miłosierdzia Bożego? W Roku Miłosierdzia właśnie tą modlitwą otoczmy ofiary handlu ludźmi, których wyzwolenia pragnie Miłosierne Serce Ojca. Módlmy się za oprawców, by otworzyli się na przemieniającą moc i odmienili swoje życie. Módlmy się także za nas, byśmy nie wykorzystywali innych, lecz mieli serca wrażliwe, zdolne poruszyć się na widok krzywdy i nieszczęścia.
Pośród kultury obojętności, która nierzadko staje się w końcu bezlitosna, niech nasz styl życia napełniony będzie zmiłowaniem, empatią, współczuciem, miłosierdziem, czerpanymi ze studni modlitwy. (Papież Franciszek, Pasterka 2015)
Odważmy się na ten konkretny gest wparcia i bliskości! Przekazujmy tę wiadomość! Niech z wielu różnych miejsc popłynie modlitwa o Miłosierdzie dla NICH i całego świata!
Sieć Bakhita
do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa
przy KWPŻZZ
Niewolnicy i ofiary handlu ludźmi w centrum Jubileuszu
z 8 lutego 2016:
Krzyż, wizerunek św. Józefiny Bakhity i kajdany symbolizujące niewolę – te wymowne znaki niesiono w procesji wpisującej się w trzydniowe obchody Jubileuszu Miłosierdzia na rzecz wyzwolenia współczesnych niewolników. Główne obchody odbyły się w Rzymie, a ich zwieńczenie przypada dziś, gdy z woli Papieża Franciszka Kościół na całym świecie obchodzi Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Przypada on właśnie we wspomnienie św. Bakhity, sudańskiej niewolnicy, a następnie siostry kanosjanki.
W czasie rzymskich obchodów szczególnym echem odbiła się procesja przeciwko niewolnictwu. Przeszła ona zatłoczonymi ulicami wokół największego stołecznego dworca, a zakończyła się w położonym na terenie stacji Termini ośrodku dla bezdomnych, gdzie kilka tygodni temu Papież Franciszek osobiście otworzył Drzwi Miłosierdzia.
„Ten marsz symbolizował cierpienia całej doświadczanej nimi ludzkości będącej ofiarą wyzysku i handlu ludźmi – mówi przewodniczący Fundacji Migrantes bp Guerino Di Tora. – Właśnie dlatego chcieliśmy przejść ulicami centrum miasta, na co dzień zatłoczonymi przez ludzi przyjeżdżających na dworzec Termini. Jest to zarazem miejsce symbolizujące ból i cierpienie odrzuconych, potrzebujących, którzy tam znajdują schronienie i pomoc. Zależało nam, by ukazać światu to, co stało się prawie że czymś normalnym, przeniknęło do naszej codzienności. Na wyzysk nie można się jednak godzić i trzeba tu nowego zaangażowania”.
Przy okazji marszu przeciwko wyzyskowi i niewolnictwu przypomniano o zapomnianym zjawisku dzieci, które „znikają”. Mowa szczególnie o nieletnich, którzy opuszczają swe kraje pochodzenia bez rodziców i bliskich albo gubią ich w czasie ucieczki. Szacuje się, że tylko we Włoszech w minionym roku zaginął ślad po 50 tys. nieletnich, którzy pierwotnie zostali zarejestrowani w różnych ośrodkach dla uchodźców, po czym ślad po nich zaginął. „Niejednokrotnie te dzieci stają się ofiarami niewolniczej pracy, wyzysku seksualnego, a także handlarzy organami do przeszczepów” – podkreśla ks. Aldo Bonaiuto ze Wspólnoty Jana XXIII. Mówi siostra Eugenia Bonetti, od lat zaangażowana w walkę z handlem ludźmi.
„To jest niesamowity biznes. Korzystając więc z tej jubileuszowej okazji chcemy uwrażliwić nasze wspólnoty diecezjalne i parafialne, szkoły i rodziny na ten problem, który wcale nie jest daleko od nas. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, by go dostrzec koło siebie. Choćby dzieci żebrzące na ulicach to przecież mali niewolnicy – mówi siostra Eugenia Bonetti, od lat zaangażowana w walkę z handlem ludźmi. – Franciszek jest bardzo wrażliwy na problem handlu żywym towarem i sam wiele robi, by go ukrócić. Wspomnę choćby ubiegłoroczne spotkanie burmistrzów wielkich miast z całego świata, poświęcone właśnie walce ze współczesnym niewolnictwem. Temat ten Papież poruszył też w przesłaniu na Dzień Pokoju zatytułowanym «Nigdy więcej niewolnikami». Pamiętajmy, że to smutne zjawisko nie zmniejsza się, tylko stale przybiera na sile, ponieważ przynosi ogromne zyski”.
Handel ludźmi i współczesne niewolnictwo Ojciec Święty nazwał wczoraj na Anioł Pański „zbrodnią i niewybaczalną hańbą”. Szacuje się, że na świecie jest ponad 21 mln współczesnych niewolników, ofiar prostytucji, przymusowej pracy i innych form wyzysku. Ten zbrodniczy proceder przynosi oprawcom ponad 32 mld dolarów zysku rocznie i, po przemycie narkotyków i handlu bronią, jest trzecim najbardziej dochodowym biznesem na świecie. Tylko we Włoszech jest od 50 tys. do 70 tys. wyzyskiwanych seksualnie kobiet, w większości cudzoziemek. W ciągu minionych dwóch lat, w związku z nasileniem fali migracji, ich liczba wzrosła aż czterokrotnie.
Trzydniowe obchody Jubileuszu Miłosierdzia na rzecz wyzwolenia współczesnych niewolników kończy dziś wieczorna uroczysta Msza św. w intencji ofiar wyzysku sprawowana w rzymskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.
bz/ rv
Plakat: