Zacheusz…

14 listopada 2016, autor: Krzysztof Osuch SJ

… Straciliśmy umiejętność wsłuchiwania się. Sfery niebieskie śpiewają, lecz my słyszymy tylko siebie i hałas naszych spraw. Coraz więcej szczelin ducha, przez które moglibyśmy usłyszeć, zamyka się w nas; w coraz bardziej oczywisty sposób zagłuszamy wołanie Boga, odgradzamy się murem, który służy nam do budowania wynalezionego przez nas samych sposobu życia… Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go […]

Całe rozważanie / Źródło: Zacheusz – rozczarowania i pragnienia (Łk 19, 1 – 10) « Krzysztof OSUCH, SJ – Szukać i znajdować Boga we wszystkim

Kategoria: Bez kategorii

Komentarze

komentarze 4 do wpisu “Zacheusz…”
 1. Katarzyna pisze:

  Zachęta do wyszukiwarki

  Bóg zapłać za zachętę, bo często nie korzystamy z narzędzi które mamy pod ręką. Z wyszukiwarki na Deon korzystałam dwa razy: właśnie szukając frazy „otworzyłem twe uszy” i jeszcze przy szukaniu słowa „wytrwałość”.
  Otwarcia uszu nie znalazłam, w cytatach Ojca również – co chyba oznacza, że wyszukiwarki działają podobnie :-). Jak natomiast wpisałam ok m-c temu słowo „wytrwałość” i wybrałam Nowy Testament to natrafiłam na cytat, który pokierował mną na fundamencie w 2014 r. – chodzi o Wytrwałość w modlitwie:
  7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 8 Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 9 Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? 10 Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? 11 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. (tylko że w innej ewangelii chyba Łukasza jest napisane – da Ducha świętego tym, którzy go proszą.

  Wniosek: szukać Boga we Wszystkim, a może szczególnie przez wyszukiwarkę Jego Słowa – bo przecież jest napisane „szukajcie, a znajdziecie… Na pewno będę teraz częściej korzystać a nie „raz na rok”

 2. Najpierw rada, może zbędna; warto mieć program z Pismem Świętym, który pozwala b. szybko wyszukiwać słowa. Sam mam wgrane inne: Studio Biblijne (ale nie wiem, czy jest dostępne).

  Co do Psalmów – kilka wersetów w „momencie” wyszukanych:

  Psalmów 18:7  W moim utrapieniu wzywam Pana i wołam do mojego Boga; usłyszał On mój głos ze swojej świątyni, a krzyk mój dotarł do Jego uszu.
  Psalmów 34:16  Oczy Pana zwrócone są ku sprawiedliwym, a Jego uszy na ich wołanie.
  Psalmów 40:7  Nie chciałeś ofiary krwawej ani obiaty, lecz otwarłeś mi uszy; całopalenia i żertwy za grzech nie żądałeś.
  Psalmów 44:2  Boże, słyszeliśmy na własne uszy: ojcowie nasi nam opowiedzieli o czynie, którego za ich dni dokonałeś, za dni starożytnych.
  Psalmów 49:2  Słuchajcie tego, wszystkiego narody, nakłońcie uszu, wszyscy, co świat zamieszkujecie,

  Psalmów 58:5  Trucizna ich podobna jest do jadu węża, do jadu głuchej żmii, co zamyka uszy,
  Psalmów 78:1: Słuchaj, mój ludu, nauki mojej; nakłońcie wasze uszy na słowa ust moich.
  Psalmów 92:12  Oko moje patrzy na nieprzyjaciół, tych, co powstają na mnie. Słuchają moje uszy moich przeciwników.
  Psalmów 115:6  Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu.
  Psalmów 130:2  o Panie, słuchaj głosu mego! Nakłoń swoich uszu ku głośnemu błaganiu mojemu!
  Psalmów 135:17  Mają uszy, ale nie słyszą; i nie ma oddechu w ich ustach.

  A ku … uciesze: Chwyta za uszy psa, który biegnie – kto w cudze spory się miesza (Przysłów 26,17).

 3. Katarzyna pisze:

  Wg mojej wiedzy tylko jeden psalm zawiera frazę związaną z otwarciem uszu – Psalm 40 –

  Czy Ojciec zna może jakieś opracowanie nawiązujące do zmysłu słuchu w Nowym Testamencie? W jakich okolicznościach otwierają się nasze uszy?

  Wiele Ty uczyniłeś swych cudów, Panie, Boże mój,
  a w zamiarach Twoich wobec nas nikt Ci nie dorówna.
  I gdybym chciał je wyrazić i opowiedzieć,
  będzie ich więcej niżby można zliczyć.
  Nie chciałeś ofiary krwawej ani obiaty, lecz otwarłeś mi uszy;
  całopalenia i żertwy za grzech nie żądałeś.
  Wtedy powiedziałem: «Oto przychodzę;

 4. Katarzyna pisze:

  Nawiązując do uszu, które są mi szczególnie bliskie w poznawaniu Boga podaję fragment z „On i ja”„…Niech twoje oczy, twoje uszy, twoje zmysły szukają Mnie poprzez przyrodę. To wielki ogród, po którym przechadza się twój Umiłowany… może w nadziei spotkania cię? Tyle nowych rzeczy wynika ze spotkania… Bądź ze Mną, duszyczko wybrana, ze Mną, twoim Panem i twoim Bogiem”.

  Szukajmy przyrody choćby w opadającym na wietrze liściu, być może wskaże on miejsce gdzie przechadza się właśnie Nasz Bóg. Ja osobiście usłyszałam spadanie liści podczas fundamentu u Ojców Jezuitów w Częstochowie, a górze unosił się szmer łagodnego powiewu. Te dźwięki pozostaną już na zawsze w moim sercu.