Wszystko zależy od spojrzenia – z „ON i ja”

23 listopada 2015, autor: Krzysztof Osuch SJ

To oczywiste, że przez mikroskop widać znacznie więcej niż gołym okiem… Dobry teleskop pozwala widzieć, jaki jest księżyc… Obserwacje Kosmosu dokonywane z orbity okołoziemskiej i z sond mknących daleko od Ziemi pozwalają nam widzieć kształty galaktyk… – Czy możemy zajrzeć głębiej w BOGA? Tak. Dzięki Jezusowi Chrystusowi… Również gdy duszom wybranym – bezpośrednio – odsłania odcienie i subtelności relacji… Jak w poniższym fragmencie z „ON ja” (do) Gabrieli Bossis.

– „Rozumiesz to, że być moim narzędziem, jest szczególną łaską. Trzeba Mi za nią z miłością dziękować. Zresztą wszystko, co robisz, rób z miłością. Czy nie jest to proste, ponieważ działasz dla Mnie, który jestem Miłością?” – To trudne, Panie.

– „Wszystko zależy od spojrzenia. Dostrzegaj we Mnie miłość, a serce twoje rozpłynie się i znajdziesz sto mocnych lub czułych sposobów, by Mnie kochać, przez ofiary i przez porywy, przez milczenie kontemplacji lub przez rozmowy w sercu. Niech to wszystko będzie Mi pomocą w zbawianiu świata.

Chcesz być 'zbawcą’ razem ze Mną? Potrzebuję waszych cierpień i trudów, ale potrzebuję także waszych radości. Ofiaruj Mi je. Potrzebuję całego twego życia! Zobaczysz, nie będzie ono już długie.

A jeżeli na początku rezerwowałaś sobie coś dla siebie przez nieświadomość, przez egoizm, to teraz zadość uczyń za to ofiarowując się tak, jak oddychasz.

Wchłaniaj Boga nieustannie. Staraj się nie tyle pokazać się, ile zniknąć we Mnie. Oderwij się od siebie i od wszystkiego. Przyjdź ogołocona ze wszystkiego, lecz przyjdź z wielką radością tak, jak chciałabyś umrzeć.

I nie sądź, że tracisz czas zatrzymując się, by Mnie kochać, wpatrywać się we Mnie, uwielbiać Mnie, wypowiadać Mi siebie. To właśnie nazywa się modlitwą myślną i przewyższa swą doskonałością wszelkie inne zajęcia.

Gdybyś tego nie robiła, to tak jakbyś nie stawiała się na umówione spotkanie, albo jakbyś się na nie spóźniała. Ja jestem zawsze Tym, który przybywa na spotkanie pierwszy. Nawet kiedy Mnie szukasz, jestem tutaj. Nie mogę być przy tobie, ponieważ cię kocham. Ale ty nie możesz tego zrozumieć.

Proś o miłość, aby Mnie kochać, a przyniesiesz Mi ulgę. Nie dość o to prosisz! Proś nieustannie, aby Mnie uszczęśliwić, abym czuł twoje zaufanie, by Mi powiedzieć, że chcesz być lepszą i więcej być ze Mną. Moje serce chce zamknąć w sobie twoje biedne serce”.

(Gabriela Bossis, „ON i ja”, t. II, nr 285).

Więcej

Poniżej …piasek pod mikroskopem:

Komentarze

komentarzy 5 do wpisu “Wszystko zależy od spojrzenia – z „ON i ja””
 1. efer pisze:

  Wszystko zależy od spojrzenia, tak to prawda !

  Dziś rano otwieram niespodziewanie, ON i ja, tom I / 825 i oto czytam :
  – Jeżeli męczy Cię rozmowa ze mną, nie mów do mnie dzisiaj . – ” Ależ rozmowa z tobą daje Mi wypoczynek : wkładać odrobinę mego serca w twoje, moje dziecko,……
  Mów Mi często: „Twoja mała służebnica słucha”.

  Zamyśliłam się …..
  Rozmowa z Bogiem.., – to modlitwa !
  Jak cię przywoływać, Panie, jak zachować twoją bliskość zawsze ?!
  Przychodzą słowa: – ” Modlitwą, tak jak wczoraj, jak zawsze.”
  I w słowie twoim Panie, Pisma Świętego !
  – ” Tak i w Słowie moim, znajdziesz Mnie i ducha Mojego. Zawsze. Odnowisz swój kontakt
  ze mną.”

  Jakże przeszkadzają mi sprawy codzienności. Modlitwa moja słabnie. Proszę pomagaj mi Panie.

  – ” Właśnie pomagam, gdy to czytasz. Wiesz, że byłem z tobą wczoraj, bo mnie wołałaś i jestem z tobą dzisiaj, kiedy to potwierdzam i mnie prosisz o to. Ja się nie męczę być z tobą . To twoja słabość i nieufność jest dla mnie przeszkodą.”

  Czytam dalej , ON i ja , 825 : …….
  ” Pomóż Mnie . Bądź małym nędznym kamykiem, którego nikt nie zna, a który wywołuje lawinę,
  co wypełnia przepaść….”

  Ps. Przed kilkoma dniami zachwycił mnie swym pięknem piasek pod mikroskopem !

 2. Zofia pisze:

  Dzięki Ojcze, a to niespodzianka! Piękne i ciekawe! Nie wiedzieliśmy, że wszystkie ziarnka piasku różnią się od siebie i to tak znacznie, że mają takie przemyślne kształty, a każde jest zupełnie unikalne – nie ma dwu takich samych na całym świecie.. To zupełnie jak z nami.. Nie ma wątpliwości, że Pan Bóg lubuje się w różnorodności.. To też uzmysławia, że w Jego zamyśle każdy z nas jest przed Nim jedyny, niepowtarzalny, najukochańszy, nieporównywalny do wszystkich innych najukochańszych Jego dzieci. To by także tłumaczyło, dlaczego (jak ktoś powiedział) przed Bogiem wszyscy jesteśmy pierwsi..

 3. Pozostając przy … PIASKU (jako symbolu ukrytych duchowych piękności)…

 4. s.ludmila pisze:

  Ojcze dziekuje z radoscia za te teksty.,one maja niesamowita moc,Moc Milosci Jezusa.Kto tego zakosztowal,doswiadczyl w sercu,ten codziennie czyta…a kiedy spelnia zyczenia JEZUSA,DOSWIADCZA NIESAMOWITEJ PRZEMIANY…zly tez nie spi aby tak się nie stało. Potrzeba pokory i prostoty aby zawierzyć delikatnej ,czulej i niezgłębionej MILOSCI TROJJEDYNEGO BOGA. WARTO!!!

 5. A to też (podobno) piaseczek…

  LINK
  Objaśnienie:
  Tak wygląda piasek w mega powiększeniu

  Spacerując po plaży raczej nie zdajemy sobie sprawy, jak piękny i fascynujący świat ukryty jest pod naszymi stopami. Piasek z naszej normalnej perspektywy wygląda bowiem jednolicie i dość monotonnie. Co innego natomiast, kiedy przyjrzeć mu się pod mikroskopem. Tak właśnie uczynił amerykański fotograf, naukowiec i wynalazca Gary Greenberg, który przy użyciu specjalnych, skonstruowanych przez siebie mikroskopów wykonał serię niesamowitych zdjęć ukazujących ziarenka piasku powiększone od 100 do 300 razy. Dzięki tym zdjęciom można się przekonać, że pozornie jednorodny piasek skrywa w rzeczywistości bogaty świat niezwykle różnorodnych form i kolorów. Fotografie Greenberga – ich wybór można zobaczyć poniżej – ukazały się w wydanym przez niego albumie p.t. A Grain of Sand: Nature’s Secret Wonder.
  za